Race Results: Event: Cell C AfricanX Trailrun presented by ASICS

RESULTS:

Date:  Sunday, 19 March 2017 

Event:  Stage 3:  Cell C AfricanX Trailrun presented by ASICS

STAGE THREE:

Men’s Teams

1 Open Male Asics Boys Gauteng 01:38:12 1 Givemore MUDZINGANYAMA
        2 Edwin SESIPI
2 Open Male Team Salomon 01:39:07 1 Kane REILLY
        2 Thabang MADIBA
3 Open Male Edunova 01:40:02 1 Reptsile KHOTLE
        2 Ben MATISO
4 Open Male Adidas 01:41:40 1 Chris STRYDOM
        2 Rory SCHEFFER
5 Open Male Mytrainingday 01:47:14 1 Chris BRUCHHAUSEN
        2 Kent HORNER
6 Open Male BOA Running Team 01:49:56 1 Wesley SWEETNAM
        2 Michael KABICHER
7 Open Male Gel Asics Frontrunner 01:50:12 1 Rohan KENNEDY
        2 Brendan LOMBARD
8 Open Male EasyEquities Born2Run 1 01:53:03 1 Altus BADENHORST
        2 Musa NKOSI
9 Open Male M&M 02:01:56 1 Pieter Calitz
        2 Edson Kumwanda
10 Open Male Red Ankled Runners 02:07:52 1 Lucas Adams
        2 Ruan Myburgh

Women’s Teams

1 Open Female ASICS – Ladies 02:00:34 1 Carla VAN HUYSSTEEN
        2 Leilani SCHEFFER
2 Open Female Salomon Blondies 02:03:18 1 Roelande GREYLING
        2 Meg MACKENZIE
3 Open Female Splishy-Splashy 02:07:47 1 Kathleen Shuttleworth
        2 Ashleigh SIMONIS
4 Open Female My Training Day 02:08:46 1 Keelyn VAN BREDA
        2 Claire HORNER
5 Open Female EasyEquities Born2Run 2 02:11:58 1 Maphuthi PHAKA
        2 Jessica POLLOCK
6 Open Female The MTO Big Mac Burger 02:21:14 1 Jo MACKENZIE
        2 Amy BURGER
7 Open Female Team Extreme 02:28:52 1 Ilze CORDIER
        2 Beatrice DE KLERK
8 Open Female Wildhearts 02:37:11 1 Sabrina Kondelis
        2 Alana Munnik
9 Open Female Jozi Rozis 02:44:16 1 Anli GROBLER
        2 Helena OBERHOLZER
10 Open Female Pringle Warriors 02:47:09 1 Amy FOUCHE
        2 Shondell LOTHERINGEN

Mixed Teams

1 Open Mixed K Way Nedbank 01:52:07 1 Aj Calitz
        2 Nicolette Griffioen
2 Open Mixed SOUL RUNNING 01:54:42 1 Danette SMITH
        2 J.C. VISSER
3 Open Mixed Keyhealth Nevarest 02:08:49 1 Ruan VAN DER MERWE
        2 Tumelo MATLOU
4 Open Mixed m&m’s 02:10:43 1 Matthew LENNON
        2 Mia UYS
5 Open Mixed Infinit3 02:12:29 1 Julien LOUW
        2 Colleen DE OLIVEIRA
6 Open Mixed Gauteng Diesel Engines 02:14:56 1 Mazu NDANDANI
        2 Sally FENWICK
7 Open Mixed Seawork Pahlkies 02:18:28 1 Julika PAHL
        2 Sebastian PAHL
8 Open Mixed Troisport Titans 02:25:13 1 Marc PRICE
        2 Carol REEVES
9 Open Mixed Pretty Tough 02:28:05 1 Cobus VISSER
        2 Anri VISSER
10 Open Mixed Tiger Lily Fish Paste 02:29:42 1 Laura PEDDLE
        2 Iain PEDDLE

Vet Male Teams

1 Vet Male Asics Vets 01:46:05 1 Johnny YOUNG
        2 Nicholas RUPANGA
2 Vet Male Hammer Contego 01:59:56 1 Noel Ernstzen
        2 Dion Middlekoop
3 Vet Male 1Paul Cluver wines 02:15:21 1 Ian LOOS
        2 Aj RUST
4 Vet Male CFM531 02:25:05 1 Thomas BARLOW
        2 Damian JONES
5 Vet Male Boulder Boys 02:25:32 1 James KING
        2 Craig FORBES

Vet Female Teams

1 Vet Female Team Rehidrat 02:13:32 1 Chantel NIENABER
        2 Katya SOGGOT
2 Vet Female Blister sisters 02:33:32 1 Theresa LOOTS
        2 Mitsie VAN DER WESTHUIZEN
3 Vet Female Asap 02:37:14 1 Melody SCHULTZ
        2 Sharon SUNDERLAND
4 Vet Female Ribbok 02:45:19 1 Marliese ROSSOUW
        2 Marietjie DE VRIES
5 Vet Female Bush Babies 02:51:32 1 Gina STEWART
        2 Shirley BOSMAN

Vet Mixed Teams

1 Vet Mixed Boshoff 02:17:26 1 Jacobus Boshoff
        2 Annatjie Botes
2 Vet Mixed Altra Rock Kestrels 02:21:44 1 Filippo FARALLA
        2 Karoline HANKS
3 Vet Mixed Goldilocks and The Bear 02:26:33 1 Renata SCHOEMAN
        2 Nic DE BEER
4 Vet Mixed E-Team 02:33:50 1 Ilse ESTERHUYSE
        2 Andries ERASMUS
5 Vet Mixed TrailHub 02:35:31 1 Robyn WOODWARD
        2 Robert BATEMAN

GC:  STAGE ONE, TWO & THREE combined

Men’s Teams

1 Open Male Asics Boys Gauteng 06:43:06 1 Givemore MUDZINGANYAMA
        2 Edwin SESIPI
2 Open Male Edunova 06:50:07 1 Ben MATISO
        2 Reptsile KHOTLE
3 Open Male Team Salomon 06:59:43 1 Kane REILLY
        2 Thabang MADIBA
4 Open Male Adidas 07:01:13 1 Chris STRYDOM
        2 Rory SCHEFFER
5 Open Male MyTrainingDay 07:26:36 1 Chris BRUCHHAUSEN
        2 Kent HORNER
6 Open Male GEL ASICS frontrunner 07:31:08 1 Rohan KENNEDY
        2 Brendan LOMBARD
7 Open Male BOA Running Team 07:34:52 1 Wesley SWEETNAM
        2 Michael KABICHER
8 Open Male EasyEquities Born2Run 1 07:38:54 1 Altus BADENHORST
        2 Musa NKOSI
9 Open Male M&M 08:10:41 1 Edson Kumwanda
        2 Pieter Calitz
10 Open Male Big Box 09:03:22 1 Anele MNUKWA
        2 Francois GROENEWALD

Women’s Teams

1 Open Female Salomon Blondies 08:11:54 1 Roelande GREYLING
        2 Meg MACKENZIE
2 Open Female ASICS – Ladies 08:21:49 1 Carla VAN HUYSSTEEN
        2 Leilani SCHEFFER
3 Open Female My Training Day 08:24:32 1 Keelyn VAN BREDA
        2 Claire HORNER
4 Open Female Splishy-Splashy 08:49:06 1 Ashleigh SIMONIS
        2 Kathleen Shuttleworth
5 Open Female EasyEquities Born2Run 2 09:06:07 1 Jessica POLLOCK
        2 Maphuthi PHAKA
6 Open Female The MTO Big Mac Burger 09:38:18 1 Jo MACKENZIE
        2 Amy BURGER
7 Open Female Team Extreme 09:44:41 1 Beatrice DE KLERK
        2 Ilze CORDIER
8 Open Female wildhearts 10:28:50 1 Sabrina Kondelis
        2 Alana Munnik
9 Open Female Jozi Rozis 11:37:57 1 Anli GROBLER
        2 Helena OBERHOLZER
10 Open Female Pringle Warriors 11:46:46 1 Amy FOUCHE
        2 Shondell LOTHERINGEN

Mixed Teams

1 Open Mixed K way Nedbank 07:38:04 1 Aj Calitz
        2 Nicolette Griffioen
2 Open Mixed SOUL RUNNING 08:01:23 1 J.C. VISSER
        2 Danette SMITH
3 Open Mixed Keyhealth Nevarest 08:51:00 1 Ruan VAN DER MERWE
        2 Tumelo MATLOU
4 Open Mixed m&m’s 09:00:35 1 Matthew LENNON
        2 Mia UYS
5 Open Mixed Seawork Pahlkies 09:21:34 1 Julika PAHL
        2 Sebastian PAHL
6 Open Mixed Infinit3 09:25:30 1 Julien LOUW
        2 Colleen DE OLIVEIRA
7 Open Mixed Gauteng Diesel Engines 09:25:37 1 Sally FENWICK
        2 Mazu NDANDANI
8 Open Mixed Troisport Titans 09:54:30 1 Marc PRICE
        2 Carol REEVES
9 Open Mixed Tiger Lily Fish Paste 10:10:21 1 Laura PEDDLE
        2 Iain PEDDLE
10 Open Mixed Pretty Tough 10:32:20 1 Cobus VISSER
        2 Anri VISSER

Vet Male Teams

1 Vet Male ASICS Vets 07:34:08 1 Johnny YOUNG
        2 Nicholas RUPANGA
2 Vet Male Hammer Contego 08:11:52 1 Noel Ernstzen
        2 Dion Middlekoop
3 Vet Male Boulder Boys 09:09:54 1 James KING
        2 Craig FORBES
4 Vet Male 1Paul Cluver wines 09:32:58 1 Ian LOOS
        2 Aj RUST
5 Vet Male CFM531 10:16:07 1 Damian JONES
        2 Thomas BARLOW
6 Vet Male Saaiman and Garvokol 10:22:19 1 Warrick BUTLER
        2 Stuart HOCKLY
7 Vet Male Got the Runs 10:44:01 1 Leor ATIE
        2 Nick STODEL
8 Vet Male crushers and crawlers 10:45:03 1 Hendrik HEYL
        2 Wynand HENDRIKSE
9 Vet Male Goue Arende 11:15:44 1 Lodiaan FOUCHE
        2 Bouwer VAN DER MERWE
10 Vet Male Good Hope Plumbing 1 11:30:00 1 Warren PEARCE
        2 Gary JAMES

Vet Female Teams

1 Vet Female Team Rehidrat 08:50:44 1 Katya SOGGOT
        2 Chantel NIENABER
2 Vet Female Blister sisters 10:01:16 1 Mitsie VAN DER WESTHUIZEN
        2 Theresa LOOTS
3 Vet Female ASAP 10:31:11 1 Melody SCHULTZ
        2 Sharon SUNDERLAND
4 Vet Female Bush Babies 11:09:53 1 Shirley BOSMAN
        2 Gina STEWART
5 Vet Female Ribbok 11:20:30 1 Marliese ROSSOUW
        2 Marietjie DE VRIES

Vet Mixed Teams

1 Vet Mixed Boshoff 09:04:01 1 Jacobus Boshoff
        2 Annatjie Botes
2 Vet Mixed Altra Rock Kestrels 09:10:38 1 Karoline HANKS
        2 Filippo FARALLA
3 Vet Mixed Goldilocks and The Bear 09:55:43 1 Renata SCHOEMAN
        2 Nic DE BEER
4 Vet Mixed TrailHub 10:30:19 1 Robert BATEMAN
        2 Robyn WOODWARD
5 Vet Mixed E-Team 10:42:44 1 Ilse ESTERHUYSE
        2 Andries ERASMUS
6 Vet Mixed Sticky Fingers 10:54:07 1 Nazeema ESAU
        2 Maseeh ESAU
7 Vet Mixed Rhino Horn 11:10:11 1 David CONRADIE
        2 Cathy WEEDALL
8 Vet Mixed Team Torres 11:20:18 1 Monique DU PLESSIS
        2 Hendrik DU PLESSIS
9 Vet Mixed M&N’s 11:22:15 1 Natasha KRUGER
        2 Marius KRUGER
10 Vet Mixed the underdogs 11:55:10 1 Roldah ORRIE
        2 Ashraf ORRIE

 

tadmin

About Paiter Botha

Paiter’s running career started when he was 8. Since his early teens he’s been running cross coutry and road races and at the age of 12 ran his first full standard (42,2 km) marathon - the Voet of Africa Marathon - in a time of 3 hours and 20 minutes. At 18 he won the Junior section of the same marathon. Paiter was one of the top senior middle distance, cross coutry and road athletes in the Western Province in the 80’s and 90’s during his school and university careers running 4 min for the mile, 30 min for 10km and 66 min for 21km. Paiter stopped running competitively in 1994 to pursue his profession and later also started a family. Paiter started training seriously again and doing trail running after being invited by one of his old friends in January 2013 to team up with him in the 3 day AfricanX trail run that was held in Grabouw. Although his team mate had to pull out during the second leg of the race due to a calve injury, Paiter went on to finish as the third fastest Veteran in the competition in a combined time of 7 hours, 55 minutes for the three stages. On most weekends you will find Paiter in the mountains around his hometown of Paarl.

Share this post



Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *